به گزارش روبش و به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر فرهنگ در این نشست به ارائه گزارشی از مجموعه فعالیت‌ها و اقدامات این وزارتخانه در حوزه‌های مختلف فرهنگی و هنری پرداخت. در این نشست که خبرنگاران داخلی و خارجی حضور دارند، اسماعیلی به پرسش‌های خبرنگاران نیز پاسخ داد. 

وزیر فرهنگ: حوزه فرهنگ و هنر دوره پر رونقی را تجربه می کند؛ وزیر فرهنگ در ابتدای این نشست با ارائه گزارشی از مجموعه فعالیت‌ها و اقدامات این وزارتخانه، گفت: حلول ماه رجب را خدمت همه همکارانم در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رسانه‌های گروهی تبریک عرض می کنم. از طرفی امروز مقارن با ایام ولادت امام باقر(ع) است که جای تبریک ویژه دارد. امیدوارم خداوند متعال به همه مومنان این توفیق را عنایت کند تا از فرصت ماه رجب برای تقرب با درگاه خداوند متعال استفاده کنند.

در وزارت فرهنگ انس ویژه‌ای با رسانه‌ها برقرار است؛ اسماعیلی افزود: باعث خوشحالی است که امروز در خدمت رسانه ها هستم؛ به مناسبت های مختلف در جمع های اهالی رسانه حضور داشته ام چراکه در وزارت فرهنگ بحمدالله انس ویژه ای با رسانه ها برقرار است. وزیر فرهنگ با بیان اینکه در این فرصت باید مسیر طی شده توسط این وزارتخانه را مرور و افق پیش رو ترسیم کنم، تصریح کرد: زمانی کارمان را در وزارت فرهنگ شروع کردیم که کرونا فعالیت های فرهنگی و هنری را تحت الشعاع قرار داده بود، همان زمان خبرنگاری از من پرسیدند اولویت شما در ابتدای کار چیست؟ در پاسخ عرض کردم به قدری کرونا معیشت اهالی فرهنگ و هنر را تهدید کرده است که باید برای این مسأله چاره جویی فوری داشته باشیم.

وی افزود: سال گذشته بعد از پایان کرونا و موفقیت بزرگی که در مدیریت همه گیری به‌وجود آمد (و از بسیاری از کشورهای غربی زودتر از این آفت عبور کردیم) با فتنه فرهنگی مواجه شدیم که بر فعالیت اهل هنر سایه انداخت. سال گذشته در این ایام که برای برگزاری رویدادهای مهم آماده می شدیم با تهدیدات مهمی مواجه بودیم که فعالیت های هنری را مورد هدف قرار داده بود؛ بدخواهان مردم به دنبال خاموشی چراغ فرهنگ و هنر بودند و هستند و خواهند بود که به لطف خدا و همراهی اهالی هنر از این گذرگاه به سلامت و با قوت عبور کردیم. عضو هیات علمی دانشگاه تهران گفت: حوزه فرهنگ و هنر و رسانه دوره پر رونقی را تجربه می کند. البته رونق به معنای نادیده گرفتن مشکلات نیست. در وزارت فرهنگ به عنوان اصلی ترین تنظیم کننده حکمرانی فرهنگی کشور برنامه های مهمی را پیش رو داریم.

شهر هنر در حال ساخت است؛ وی با اشاره به برنامه‌های حمایتی از اهالی فرهنگ و هنر، افزود: قدم های بزرگی در این راستا برداشته شده است؛ شهر هنر در حال ساخت است و بیمه اصحاب هنر با قوت به عدد چند برابری در مقایسه با گذشته رسیده است. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه گفت: یکی از مهم‌ترین بخش‌های عملکرد وزارت فرهنگ، تلاش برای ارتقای بودجه و زیر ساخت‌ها بوده است. ما در حوزه مدیریت فرهنگی شعار اصلیمان را بحث مردمی سازی هنر و عدالت فرهنگی قرار دادیم و برای این کار تلاش کردیم هر آنچه اقتضای این مسئله نیاز دارد، فراهم کنیم.

اختصاص اعتبار ۹هزار میلیارد تومانی برای افتتاح طرح‌های عمرانی؛ وی ادامه داد: در طول سفر‌هایی که با رئیس جمهور داشتم حدود ۹ هزار میلیارد تومان اعتبار جدید برای افتتاح طرح‌های عمرانی در حوزه فرهنگ و هنر تخصیص دادیم که بخشی از آن محقق شده و بخشی هم در حال تحقق است.

وزیر فرهنگ افزود: ما مهم ترین مجموعه‌های فرهنگی هنری را افتتاح کردیم. اسماعیلی گفت: به شهرستان‌ها و استان‌ها نگاه ویژه داریم و در بودجه سال جاری، هزار میلیارد تومان برای ارتقای فرهنگ، هنر، رسانه و فعالیت‌های قرآنی مختلف در استان‌ها تخصیص یافته است. بخشی از این پول به اجرای نقشه مهندسی تخصیص پیدا کرده است که در ۱۲ استان این نقشه را با همکاری دبیرخانه شورای عالی فرهنگی و ما بقی آن را در قرارگاه شهید آوینی در معاونت استان‌ها هزینه‌ خواهیم کرد.

در حال اجرای نظریه جدید حکمرانی نظام جمهوری اسلامی هستیم؛ رئیس شورای فرهنگ عمومی کشور ادامه داد: در حال اجرای نظریه جدید حکمرانی نظام جمهوری اسلامی هستیم. دولت از تصدی به دوره تنظیم گری قرار گرفته است و این جریان عمومی فرهنگ و هنر، انجمن‌های فرهنگی، جبهه های فرهنگی و همه تشکل های مردم پایه‌‌ای هستند که بررسی آن را باید در حوزه فرهنگ انجام دهیم. برای هر استان سرانه گرفتیه‌ایم و امیدواریم با تخصیص‌هایی که گرفته ایم بتوانیم به مسائل رسیدگی کنیم.

اسماعیلی تاکید کرد: ما خودمان در وزات فرهنگ و ارشاد اسلامی مسئولیت شفاف سازی را برعهده داریم. ماده ۱۸ چنین وظیفه‌ای را بر عهده کسی گذاشته است که هر جا تکلیف قانونی نیاز به شفافیت باشد دوستانمان این شفافیت‌سازی را در اختیار خواهند گذاشت و هرکجا که مشکلی بوده، بررسی شود.

گونه‌های مختلف در جشنواره فیلم فجر امسال حضور دارد؛ وزیر فرهنگ در پاسخ به نقد‌های جشنواره فجر تحت نظر حضور بیشتر نهادهای دولتی گفت: امسال بیش از ۱۰۰ فیلم در جشنواره فیلم فجر ثبت‌نام کردند و اسامی‌آن‌ها از سوی هیات انتخاب اعلام شد. گزارشی که از آقای خزاعی داشتم مبنی بر این بود که ارزیابی داوران ما نشانگر یک رشد مخصوص ترکیبی و وجود گونه‌های مختلف بود‌. ما از حوزه های سیاسی، طنز، دفاع مقدس، پویانمایی و کودک و نوجوان کارهای فاخری داشتیم که من بایستی از همه اهالی سینما بابت این مشارکت تشکر کنم.

۳۳ فیلم به بخش داوری راه یافته است؛ وی ادامه داد: از قضا امروز می‌خواهم از یک نقطه قوت جشنواره پیش رو صحبت کنم. بنیاد فارابی که مهم‌ترین نهاد حمایتی در سینما است، امسال هیچ کار مستقلی نداشت و همه کارها مشارکتی بود و بخش عمده‌ای از آن با بخش خصوصی است. ۳۳ فیلم ما به بخش داوری راه پیدا کرده و در بخش‌های مهمی هم راه پیدا کرده و این‌ها باعث رونق اقتصاد سینما خواهد شد. ما نیازمند جلب نهاد ها و بخش‌های مختلف برای رونق اقتصاد سینما هستیم.

بیش از ۱۰ کار و تهیه کننده کار اولی در جشنواره فیلم امسال داریم؛ وی در ادامه مطرح کرد: ما بیش از ۱۰ کار و تهیه کننده کار اولی در جشنواره فیلم فجر امسال داریم که اتفاق مهمی است. بازیگران و کارگردانان برجسته یک رویش جدید و قابل لمس از حضور عناصر جوان متعهد و مختصر در حوزه سینما داریم که ان‌شاءالله تحولات مهمی را در آینده رقم خواهد زد.

تصویب سند موسیقی بعد از ۴۵ سال؛ رئیس شورای هنر تصریح کرد: هنرمندان هنرهای تجسمی اغلب گمنام هستند و ما موظف هستیم زمینه های رونق بیشتر این حوزه را فراهم کنیم برهمین اساس همکارانم اقدامات خوبی انجام دادند تا جایی که می توان گفت جشنواره هنرهای تجسمی از پررونق‌ترین جشنواره های ماست و یکی از حوزه های پر رویداد محسوب می‌شود. وی افزود: کارگروه سند هنرهای تجسمی هم تشکیل شده است، سند موسیقی برای اولین بار بعد از ۴۵ سال آماده ابلاغ است و در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب نهایی رسیده است که موجب شده بسیاری از نقاط ابهام برانگیز در این حوزه مرتفع شود.

اسماعیلی تاکید کرد: شورای عالی موسیقی تشکیل خواهد شد، سندهای سینما، تئاتر و هنرهای تجسمی در حال تدوین است و انشاالله تا آخر سال به نتیجه خواهد رسید. وزیر فرهنگ درباره بودجه سینمایی ۴۰۰ میلیارد تومانی گفت: این عدد قابل قبول نیست. در شرایط فعلی به دلیل حمایت بخش های مختلف شاهد رونق ساخت فیلم هستیم. در بودجه سال آینده پیشنهادی را منطبق بر مطالبات و برنامه های پیش بینی شده در برنامه هفتم توسعه مطرح کردیم.

همکاری‌های مشترک هنری و رسانه ای بین ایران و ترکیه در جریان است؛ عضو هیات علمی دانشگاه تهران در پاسخ به خبرنگار آناتولی ترکیه گفت: ترکیه یکی از کشورهای مهم ما در منطقه است، در دوره اخیر همکاری‌های بسیار خوبی را در حوزه هنری و رسانه ای بین دو کشور در جریان است. ایران و ترکیه دارای حوزه فرهنگی و تمدنی مشترکی هستند؛ جغرافیای ایران فرهنگی به قدری گسترده است که تعدادی از کشورها با ما در این میراث مشترک سهیم هستند. اخیرا اثری در حال آماده شدن برای نمایش است که محصول مشترک دو کشور به‌شمار می‌رود.

صرف اینکه فیلمی توسط بنیاد فارابی ساخته شده باشد دلیل نمی شود از امتیاز خاصی برای نمایش بهره ببرد؛ عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره اکران فیلم ها افزود: شورایی وجود دارد که در مورد نمایش فیلم ها در آنجا تصمیم گیری می شود. باید در نظر داشت با اتفاقی عجیب کارمان در وزارت فرهنگ را شروع کردیم چراکه تعداد زیادی از فیلم ها پشت در نمایش مانده بود. تمام تلاشمان این است که بتوانیم شرایط را به حالت عادی برگردانیم. از طرفی صرف اینکه فیلمی توسط بنیاد فارابی ساخته شده باشد دلیل نمی شود از امتیاز خاصی برای نمایش بهره ببرد. اسماعیلی درباره فیلم‌های مختلف جشنواره فجر گفت: ما داوران مجرب، شایسته و با صلاحیت علمی داریم. ما با تعداد بسیار زیادی کار خوب مواجه بودیم و همکاران ما ۳۳ کار انتخاب کردند.

به تصمیمات افراد داور در هیات انتخاب احترام می‌گذارم؛ وی افزود: ما حرف‌های حاشیه نداشته‌ایم و خوشحالم که با کمترین حاشیه همراه هستیم و تنها جمله‌ای که می‌توانم بگویم این است که به تصمیمات افراد داور در هیات انتخاب احترام می‌گذارم.

وی در ادامه در پاسخ به معضل بودجه جشنواره موسیقی و نیاز این جشنواره در بخش بین‌الملل به بودجه ۱۰ میلیاردی گفت: ما در سال گذشته چند برابر بخش‌های مختلف افزایش بودجه داشتیم. درباره بخش بین‌الملل این جشنواره خبرش را ندارم اما اگر نیاز هست آقای سالاری و اسلامی به آن رسیدگی کنند و درباره جشنواره موسیقی دبیر این رویداد صحبت‌ خواهد کرد.

اسماعیلی درباره خبر حضور یک میلیون مخاطب موسیقی در یک ماه گفت: در نوروز ۱۴۰۱ آماری داشتیم که نزدیک به ۴۰۰ هزار نفر در اجراهای صحنه‌ای کشورهای پیرامون ما که توسط خوانندگان ایرانی بود شرکت کردند. وی ادامه داد: در سال ۱۴۰۲ از بهمن ماه که جشنواره موسیقی برگزار شد و از اوایل اسفند تا نیمه ماه مبارک رمضان عدد حضور اجراها نزدیک یا بیش از یک میلیون بود. رقم دقیق این آمار وجود دارد. در معاونت هنری به اجراهای بالای هزار، مجوز می‌دهیم و رقم پایین تر از آن‌ها در استان‌ها مجوز می‌گیرند. ارقام در این جزوه شفاف است زیرا سامانه و تهیه کننده وجود دارد و میزان استقبال مردم مشخص است. آن رقم اعلام شده شبهه ای بود که همکارانم صوت آن را پخش کردند.

جمهوری اسلامی فضای مساعدی برای بازگشت ایرانیان خارج از کشور دارد؛ رئیس شورای هنر تاکید کرد: ما در جمهوری اسلامی ایران در موضوع ایرانیان خارج از کشور کاملا فضای مساعدی برای بازگشت همه کسانی که دلشان برای ایران و ایرانی می‌تپ داریم و ایران خاک خودشان است و حقی نیست ک ما به آن‌ها بدهیم. چون زندگی در ایران حقشان است و هر شهروند محترم است، ایران خانه آن هاست و حقی نیست که ما آن را سلب کنیم و هر کسی می‌تواند هر زمان به کشور خودش برگردد.

نشست وزیر۲

وزیر فرهنگ گفت: در بحث بازگشت ایرانیان خارج از کشور هیچ هنرمندی نبود که در این مدت درخواست کند و شرایط را برایش فراهم نکنیم. البته هنرمندی بود که ۴۰ سال خارج از کشور بود و اجازه اجرا نداشت که ما در این دولت اجازه اجرا دادیم. حتی ایشان از ما تقدیری هم آماده کردند که اعلام کردم منتشر نشود زیرا کار ما تبلیغات نیست. ما نسبت به اهالی فرهنگ و هنر و رسانه متعهد هستیم و اگر یک شهروند ایرانی هر زمان که اراده کند، ایران کشور و خاکش است و ما به عنوان مسئول، خادم هر ایرانی داخل و خارج از کشور هستیم.

به دنبال عادی سازی تعاملات فرهنگی، هنری و رسانه ای بین ایران و افغانستان هستیم؛ عضو هیات امنای دانشگاه تهران در پاسخ به خبرنگار صدای افغان درباره فعالیت افغانستانی‌ها در سینمای ایران، با بیان اینکه به دنبال عادی سازی تعاملات فرهنگی، هنری و رسانه ای بین دو کشور هستیم، گفت: ما و افغانستان دو کشور با اشتراکات تاریخی بسیار هستیم و مرزهای سیاسی نمی تواند بین اهالی فرهنگ فاصله بیندازد. هنرمندان افغانستانی مثل ایرانی ها در فعالیت هنری کاملا مورد حمایت ما هستند البته باید در نظر داشته باشیم همکاری های رسانه ای آغاز شده است.

عضو هیات امنای دانشگاه تهران درباره تنظیم گری در فضای مجازی گفت: معتقد هستیم حوزه تنظیم گری فرهنگی به صورت شفاف در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار دارد البته باید در نظر داشت که قانون این مطلب را بیان می کند و باید توجه داشته باشیم به لحاظ قانونی همه مسئولیت های حکمرانی فرهنگی برعهده وزارت فرهنگ گذاشته شده است. استاد دانشگاه تهران تاکید ورد: در سال‌های اخیر با پدیده نوینی ناشی از فناوری های جدید برای انتشار آثار فرهنگی هنری مواجه شدیم و انتشار فراگیر و گسترده آن ابهاماتی را در زمینه مسئولیت تنظیم گری در این بخش به وجود آورد.

وی افزود: معتقد هستم اگر وزارت فرهنگ در دوره ای که این فناوری‌ها ارتقا پیدا می کرد می توانست زمینه های لازم را به وجود آورد اساسا این بحث ایجاد نمی شد تا جایی که می توان گفت اگر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می توانست مطابق فناوری‌‌ های نوین وظیفه نظارتی خودش را به درستی پیش بینی کند با چنین ابهامی روبه‌رو نبودیم.

اسماعیلی با بیان اینکه این مسأله صرفا سخن‌ من نیست و همه کسانی که در این حوزه فعال هستند به این مسأله به دفعات اشاره کرده‌اند، تصریح کرد: در شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبه ای را داریم که براساس ماده یک آن وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همه وظایف و مسئولیت هایی که در حوزه حقیقی بر دوشش گذاشته شده را در حوزه مجازی هم برعهده دارد. در موضوع مجموعه‌های نمایشی مصوبه شورا نیز این است که دبیرخانه در صداوسیما باشد و وزیر فرهنگ نمایندگانی را در شوراهای صدور مجوز ساخت و نمایش داشته باشد. به جز این بخش و برنامه های تلویزیونی مدیریت همه بخش ها در حوزه صوت و تصویر فراگیر برعهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

وزیر فرهنگ گفت: مجموعه ای متشکل از اعضای حقیقی و نهادهای حقوقی عضو شورا کارگروهی را تشکیل دادند و در حال تنظیم آیین نامه اجرایی این قانون هستند که امیدوارم به زودی به اتمام برسد تا انشاالله برخی از این موضوعات را حل کند.

استاد دانشگاه تهران ادامه داد: متاسفانه فاصله و شکافی که در این چند سال ایجاد شد به نقطه خوبی نرسیده است؛ ضمن اینکه وجود نمایش خانگی را برای حوزه اقتصاد هنر فرصت قلمداد می کنیم اما به شدت نگران نمایش‌ خشونت، ارتباطات خانوادگی و نظایر اینها در این مجموعه ها هستیم امیدوار هستم همکاران و برنامه سازان و متولیان این مجموعه ها و عزیزانمان در بخش نظارتی این نگرانی مردم را به زودی مرتفع کنند.

در نمایش خانگی به شدت نگران نمایش خشونت و ارتباطات خانوادگی هستم؛ وی درباره شکاف‌های ایجاد شده تولید آثار هنری مانند فیلم افزود: متاسفانه این فاصله و شکافی که در این چند سال ایجاد شده به نقطه خوبی نرسیده است. ضمن اینکه حضور نمایش خانگی را برای اقتصاد و فرهنگ خوب می‌دانم اما به شدت نگران نمایش خشونت، ارتباطات خانوادگی و نظایر آن هستم که امیدواریم برنامه سازان و متولیان این نگرانی‌ها را بر طرف کنند.

تلاش می‌کنم صراحت، شفافیت و صداقت در صحبت‌هایم باشد؛ وی در واکنش به نقد یکی از خبرنگاران حاضر در جمع گفت: من یک معلم دانشگاه هستم که متعلق به هیچ جناح سیاسی نیستم و بلد نیستم مبهم صحبت کنم. سابقه من مشخص است و من بیش از ۱۵ سال در دانشگاه هستم و رابطه من با دانشجوهایم مشخص است و تلاش می‌کنم صراحت، شفافیت و صداقت در صحبت‌هایم مشخص باشد.

در حوزه تنظیم گری و کار نظارتی در مرز قانون پیش می‌رویم؛ وی در ادامه درباره شرایط موجود موسیقی و خانه سینما گفت: دو سال و نیم گذشته است اما شرایط موسیقی چطور است؟ در مورد خانه سینما رویه ما قانونی است و ما با دوستانمان جلساتی داشتیم که مسائل حقوقی خودشان را حل کنند‌. هر زمان مدیران خانه سینما نیاز داشتند با من صحبت کنند من درخدمتشان بودم. ما در وزارت فرهنگ در بحث تنظیم گری و کار نظارتی خود تلاش می‌کنیم در مرز قانون پیش برویم.

اسماعیلی گفت: می‌دانید بخشی از افراد سال گذشته دچار مشکل شدند که ما آن‌ها را برطرف کردیم. ما در وزارت فرهنگ خود را پشتیبان همه اصحاب فرهنگ و رسانه می‌دانیم. وی افزود: فیلمی داشتیم که دارای اشکالاتی بود و پس از یک سال اشکالات آن برطرف شد و سپس به نمایش در آمد. وزیر فرهنگ تاکید کرد: فعالیت وزارت فرهنگ را در دوره‌های مختلف بررسی کنید، همه دوستان ما در وزارت فرهنگ اصحاب همین حوزه هستند. من با کسانی همکاری می‌کنم که سلیقه مشترک با من داشته باشند و می‌خواهیم یک گروه همراه باشیم که کار را پیش ببریم.

حمایت همه جانبه از اهالی رسانه را در نظر داریم؛ وی افزود: با افتخار خوشحالم که در خدمت اصحاب هنر هستم. در حوزه رفع مشکلات هیچ خط قرمزی نداریم و فقط حمایت همه جانبه از اهالی رسانه را در نظر داریم.

حمایت از موسیقی نواحی و محلی در دستور کار است؛ رئیس شورای هنر درباره حمایت موسیقی جدی، نواحی و تلفیقی گفت: حمایت از موسیقی نواحی و محلی را دستور کار قرار داریم. جشنواره موسیقی نواحی را در شب های گذشته برقرار کردیم از طرفی در سالن‌های وزارت فرهنگ نگاه حمایتی به این اجراها در دستور کار است.

تعداد فیلم‌های اجتماعی در جشنواره امسال قابل توجه است؛ اسماعیلی درباره کمرنگ بودن موضوع اجتماعی در جشنواره فیلم فجر گفت: براساس گزارشات تعداد این فیلم ها قابل توجه است. ماهیانه هزار تن به ناشران کاغذ ایرانی داده می شود؛ عضو هیات امنای دانشگاه تهران درباره خودکفایی کاغذتاکید کرد: زمانی که کارمان را در وزارت فرهنگ شروع کردیم تولید کاغذ تحریر در کشور پنج هزار تن بود براساس پی‌گیری ها امسال فقط در کارخانه چوب و کاغذ مازندران ۴۵ هزار تن کاغذ برای چاپ کتب درسی تولید می شود و ماهیانه هزار تن به ناشران کاغذ ایرانی داده می شود.

مشکلات کارخانه کاغذ شوشتر حل می‌شود؛ وی افزود: باید به سمت خودکفایی برای کاغذ فرهنگی و تحریر پیش برویم و در عین حال به صادرات هم فکر می کنیم. مشکلات کارخانه شوشتر هم با استفاده از برخی تسهیلات انشا الله حل خواهد شد. اسماعیلی در ادامه درباره تولیدات نمایش خانگی گفت: تولیدات نمایش خانگی ما با قوت درحال کار است و میزان کاری که صورت می‌گیرد ثبات وضعیت را نشان می‌دهد. محل برگزاری جشنواره فیلم به‌زودی اعلام می‌شود؛ وی درباره مکان برگزاری جشنواره فیلم فجر گفت: تلاش می‌کنیم بهترین مکان انتخاب شود و تا یکی دو روز آینده مکان برگزاری جشنواره فیلم فجر اعلام خواهد شد.

فیلم‌سازی با هوش مصنوعی با حساسیت دنبال می‌شود؛ استاد دانشگاه تهران درباره فیلم‌سازی با هوش مصنوعی گفت: این موضوع با حساسیت دنبال می‌شود و درحال تحقیق هستیم. نشست‌های علمی درحال برگزاری است و کار را در بخش‌های مختلف به صورت عملیاتی دنبال خواهیم کرد. جشن تغییر نام از مجموعه‌های تجاری و تغییر کلمات انگلیسی به فارسی را داریم؛ وی در ادامه درباره دغدغه زبان فارسی گفت: کارهای بسیار خوبی درباره زبان فارسی صورت گرفته است. جشن تغییر نام از مجموعه‌های تجاری و تغییر کلمات انگلیسی به فارسی را خواهیم داشت که در شهرها و اقصی نقاط کشور ابلاغ شده تا بررسی شود. موضوع صیانت و گسترش زبان فارسی از موضوعات مهم ما در وزارت فرهنگ وزارت و ارشاد اسلامی است. وزیر فرهنگ گفت: اخیرا یک مشاور از اهل سنت انتخاب کرده‌ام. ما حوزه کردستان را یک حوزه تمدنی مشترک می‌دانیم و ان‌شاءالله بتوانیم برنامه‌های خوب مشترکی را در ایام پیش رو داشته باشیم.

شرایط حج تمتع در سال آینده بهتر از امسال خواهد بود؛ عضو هیات امنای دانشگاه تهران تصریح کرد: بیش از پنج میلیون نفر برای اعزام به حج عمره ثبت نام کرده بودند که باید این مسأله را در نظر داشت. اقداماتی را که باید سازمان حج انجام می داد اعم از هماهنگی هتل ها و ...‌ عملی شده است. به تعویق افتادن پروازها به دلیل اختلاف فنی بود که در راستای حل آن مرتبا با وزیران امور خارجه و راه و شهرسازی در ارتباط هستم. وزیر فرهنگ گفت: بر اساس قراردادهایی که با طرف مقابل وضع شده است، شرایط حج تمتع در سال آینده بهتر از امسال خواهد بود منتظر هستیم مسأله فعلی هم سریع‌تر حل شود.

مسئول رسانه‌ها موظف هستند خبرنگاران را بیمه کنند؛ رئیس شورای هنر درباره صندوق هنر و هنر کارت نیز گفت: تعداد خبرنگاران تحت پوشش صندوق هنر چند برابر شده است مدیران مسئول رسانه ها نیز موظف هستند خبرنگاران را بیمه کنند.

وی افزود: تعداد قابل قبولی آثار مربوط به دفاع مقدس را شاهد هستیم. وزیر فرهنگ درباره ساخت سریال های قرآنی تصریح کرد: در بنیاد فارابی چند کار در این حوزه شروع شده است و امیدوارم در ماه های آینده کارهای تولیدی به اتمام برسد چرا که کارهای پیش تولید خوبی در این زمینه آغاز شده است. وزیر فرهنگ افزود: میزان استقبال تولید کنندگان و تهیه کنندگان خارجی در جشنواره فیلم فجر بالا بود و عدد حضور کشورها تقریبا یک جغرافیای خوبی دارد که کارهای برجسته‌ای آمده است.

تلاشمان این است که شفافیت را در وزارتخانه به اجرا درآوریم؛ وی درباره شفافیت‌ سازی گفت: دولت سامانه‌های متعددی را راه اندازی کرده است و در حوزه رسانه‌ها شفاف ترین سامانه‌ها را در معاونت رسانه‌ای و تبلیغاتی داریم که در بخش‌های دیگر هم به همین نحو است. اطلاعات آثاری که مربوط به مجموعه ما است شفاف است. بنای ما بر شفافیت‌های کامل است و تلاشمان این است که آن را در وزارتخانه به اجرا درآوریم.

وی گفت: قانون خط قرمز ما است و شما مشاهده کردید که ما مرتبا قانون را بررسی کردیم. هر فرد موظف است که در چارچوب قانون موارد را رعایت کند. تلاش ما این است که همه اصحاب فرهنگ و هنر زمینه مناسبی برای فعالیت‌هایشان برقرار شود. مقدمات زنگ سینما در مدارس در حال انجام است؛ وزیر فرهنگ تاکید کرد: یکی از مصوبات شورای عالی سینما قرار دادن زنگ سینما در مدارس بود که مقدمات آن درحال آماده سازی است.

وی ادامه داد: بحث تجهیز مدارس آموزش پرورش برای اکران فیلم مطرح شده است که امیدوارم اتفاقات خوبی بیفتد. اسماعیلی درباره سند موسیقی افزود: همیشه ممکن است قانون باشد و یک جایی اجرای نادرست اتفاق افتد اما ما در سند موسیقی تلاش کردیم مطابق برنامه و قانون مصوب شود و می‌دانید که ما خودمان را مجری صد در صد قانون و مجری هنرمندان می‌دانیم. و ایجاد سلیقه گرایی را قرار نخواهیم داد.

وی درباره برنامه‌های نهضت بازگشت به مساجد گفت: ما در حوزه مساجد برنامه محوری نهضت بازگشت به مساجد را داشتیم و همکارانم برنامه‌های خوبی در این زمینه دارند که همه معاونت ها با هم در ارتباط اند. ما معتقدیم استعدادهای خوبی در این زمینه است و با اراده قوی می‌توانیم شاهد بروز و ظهور آن‌ها باشیم.