فراخوان بخش رادیوتئاتر بیست و یکمین جشنواره بین‌المللی نمایش‌های آیینی- سنتی برای برگزاری در پاییز ۱۴۰۲ منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با مشارکت اداره کل هنرهای نمایشی رادیو و رادیو نمایش و کانون نمایش‌های آیینی و سنتی انجمن هنرهای نمایشی ایران با هدف میزبانی از طیف متنوع‌تری از آثار نمایشی و بهره‌مندی از ظرفیت‌های رادیو در تولید و عرضه آثار نمایشی و همچنین گسترش زمینه‌های اجرایی و ژرف‌کاوی در ریشه‌های نمایش ایرانی و نیز ثبت و حفاظت از کهن‌الگوهای نمایشی ایران‌زمین و بهره بردن از این دستاوردها برای ارتقای تئاتر ملی، بخش رادیوتئاتر بیست و یکمین جشنواره بین‌المللی نمایش‌های آیینی و سنتی را با اولویت توجه به گنجینه‌های ادبی و فرهنگی ایران و کمک به معرفی هرچه بهتر این سرمایه‌های ارزنده معنوی به ایران و جهان در پاییز ۱۴۰۲ برگزار می‌کند.

شرایط و ضوابط فراخوان:

آثار ضروری است در قالب یک نمایش تک‌قسمتی و با حداکثر زمان ۴۵ دقیقه ارائه شوند.

جشنواره صرفاً میزبان یک اثر از هر کارگردان خواهد بود و دبیرخانه جشنواره، کارگردان را صاحب اثر می‌داند.

ارائـه و بارگـذاری مـدارک بـه شـکل کامـل الـزامی اسـت؛ در صـورت وجـود نقـص، تقاضـای حضـور ثبـت نخواهد شد و مسئولیت عدم ثبت بر عهده صاحب اثر خواهد بود.

شرکت‌کنندگان در جشـنواره بـا ارسـال اثـر خـود متعهـد بـه پذیـرش قوانین و سیاسـت‌گذاری‌های جشـنواره هسـتند؛ عـدم رعایـت ایـن قوانین به‌ویژه زمان‌بندی جشـنواره موجـب حـذف آثار خواهد شد.

آثار ارسالی به دبیرخانه در صورت برخورداری از کیفیت مطلوب فنی و محتوایی، از شبکه‌های رادیو پخش خواهند شد، ضمنا جشـنواره بـا رعایـت حقـوق معنـوی آثـار پذیرفته‌شده که برای رادیو محفوظ است، مجـاز بـه ارائـه آثار در بسـترهای مجـازی خواهد بود.

جشنواره مسئولیتی در قبال ساخت‌وساز دکور، دوخت لباس و چاپ مواد تبلیغی آثار ندارد و صرفاً خدمات معمول نصب دکور و آماده‌سازی صحنه را ارائه خواهد کرد.

 آثار انتخاب‌شده در جشنواره به‌صورت زنده و در حضور مخاطبان در قالب رادیو‌تئاتر همراه با موسیقی و افکت اجرا خواهند شد و داوری نیز بر اساس این اجرا انجام می‌شود.

چنانچه موردی در فراخوان درج نشده باشد، موضوع از طریق استعلام ذی‌نفعان و علاقه‌مندان حضور در جشنواره بررسی و تصمیم نهایی ستاد برگزاری اعلام و اجرا خواهد شد

گاه‌شمار:

آخرین ‌مهلت ارائه آثار و ثبت تقاضا: ۱۵ مردادماه ۱۴۰۲

اعلام فهرست آثار راه‌یافته به جشنواره: ۳۰ شهریورماه ۱۴۰۲

گفتنی است امکان ضبط نمایش‌های رادیویی در استودیوهای اداره کل هنرهای نمایشی رادیو با هماهنگی قبلی برای متقاضیان فراهم خواهد بود.

فرآیند ثبت تقاضای حضور در جشنواره: متقاضیان می‌توانند با مراجعه به سایت جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به نشانی irtf.theater.ir نسبت به ارائه مدارک لازم و ثبت تقاضای حضور خود در جشنواره اقدام کنند.

نشانی پستی دبیرخانه جشنواره:

تهران، خیابان استاد شهریار، خیابان هانری کُربن، کوچه مهبد، پلاک ۱۰، طبقه همکف تلفن۰۲۱۶۶۷۵۴۶۹۶

نشانی تارنمای جشنواره:irtf.theater.ir

نشانی الکترونیکی جشنواره:irtf@theater.ir 

نشانی الکترونیکی جشنواره بخش بین‌الملل:irtf.int@theater.ir

نشانی تارنمای ایران تئاتر:www.theater.ir