به گزارش روبش و به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در متن پیام محمدمهدی اسماعیلی آمده است:

"إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ

خبر در گذشت هنرمند محبوب موسیقی تاجیکستان جناب آقای دولتمند خالف دوستداران موسیقی را در حوزه فارسی زبانان متاثر کرد. آن مرحوم دلبسته زبان فارسی و شاعران بزرگ ایران بود. انتخاب اشعارش در آوازهای مختلف گواهی براین دلبستگی ایشان است. در سفرهای مکرر به ایران علاوه بر زیارت مزار فردوسی ، سعدی و حافظ به زیارت امام رضا علیه‌السلام می‌شتافت.

دلبستگی به امام رئوف را در قطعه ایی که اختصاصا در ستایش آن امام همام خوانده است می توان به عینه دید. توفیق داشتیم در جشنواره بین المللی امام رضا علیه السلام در سال گذشته از ایشان با اعطاء نشان ارادت تقدیر کردیم. اینجانب فقدان این چهره‌ی فرهنگی حوزه تمدنی را به خاندان او ،دولت و ملت تاجیکستان و همه‌ی علاقه مندان به این زبان تسلیت می‌گویم."

دولتمند خالف از خوانندگان سرشناس موسیقی تاجیکستان ساعاتی پیش در سن ۷۴ سالگی درگذشت. شهرت دولتمند خالف در ایران به‌دلیل موسیقی «پناه» در مدح امام رضا (ع) بود. صادق آهنگران مداح دفاع مقدس قطعه «خون خدا» را با همکاری مرحوم دولتمند خالف ساخته بود.