چهل و دومین جشنواره بین المللی فیلم فجر با برگزاری مراسم تجلی اراده ملی به پایان رسید. علی مرادخانی مدیر این بخش ضمن اعلام جزئیات بخش تجلی اراده ملی این دوره از جشنواره فجر، عنوان کرد: بعد از انتشار فراخوان ، با دستگاه‌ها و نهادهایی که برای مشارکت در این بخش اعلام آمادگی کردند وارد مذاکره شدیم و طبق ضوابط این دوره از جشنواره، حضور ۱۸ دستگاه و ارگان در بخش تجلی اراده ملی جشنواره چهل و دوم فیلم فجر قطعی شد.

مدیر بخش تجلی اراده ملی افزود: نزدیک به ۳۰ ارگان به طور جدی تقاضای حضور در این بخش را داشتند که با توجه به بررسی های به عمل آمده، حضور ۱۸ نهاد و دستگاه در این دوره را پذیرا خواهیم بود. امسال نیز مانند سال گذشته تلاش کردیم با نهادهایی همکاری کنیم که شایستگی بیشتری برای حضور در کنار نام معتبر جشنواره فیلم فجر داشته‌اند و مسیر کیفی سازی این بخش را ادامه دهیم.

آستان قدس رضوی، بانک سینا، بانک ملت، بنیاد ۱۵ خرداد، بنیاد تعلیم و تربیت برهان، بنیاد خیریه خیر ماندگار، سازمان امور مالیاتی، سازمان بسیج دانشجویی، سازمان بهزیستی، ستاد امر به معروف و نهی از منکر، ستاد حقوق بشر، ستاد راهیان نور، ستاد ملی جمعیت، شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، معاونت زنان ریاست جمهوری، مؤسسه فرهنگی و هنری آهنگ آتیه، نهاد کتابخانه های عمومی کشور و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی. نهادها و دستگاه‌های مشارکت کننده در بخش تجلی اراده ملی چهل و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر هستند.

به گزارش روبش و به نقل از چهل و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر، آیین پایانی اعطای جوایز برگزیدگان بخش تجلی اراده ملی چهل و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر عصر روز یکشنبه ۲۹ بهمن ماه در هتل پارسیان آزادی برگزار شد.

این مراسم با پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران و قرائت آیاتی از قرآن کریم کار خود را آغاز کرد.

مژده لواسانی که اجرای آیین اعطای جوایز بخش تجلی اراده ملی چهل و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر را به عهده داشت، روی سن آمد و گفت: به همه عزیزانی که در برگزاری این دوره از جشنواره زحمت کشیدند، خداقوت می‌گویم. این آخرین مراسم جشنواره چهل و دوم است و پرونده آن با این مراسم بسته می‌شود. همین ابتدا می‌خواهیم مروری داشته باشیم درباره همه آنچه در این دوره از جشنواره گذشت.

سپس کلیپ مروری بر آنچه که در جشنواره چهل و دوم گذشت، پخش شد.

لواسانی پس از پخش کلیپ بیان کرد: خدا را شاکریم که این دوره از جشنواره هم پر شور و پر رونق برگزار شد. یکی از خصوصیات آقای امینی این است که با صبر و حوصله به انتقادات گوش می کنند. این مجری سپس از دبیر جشنواره خواست که برای بیان صحبت‌های خود روی سن بیاید.

مجتبی امینی دبیر چهل و دومین جشنواره بین‌المللی فجر بعد از احوالپرسی با حاضران گفت: خدا را شاکریم که این دوره از جشنواره هم با شکوه و فضایی آرام و دلگرم کننده برای اهالی محترم سینما به لحظات آخر خودش نزدیک می شود و قطار چهل و دومین جشنواره فجر وارد ایستگاه آخر شد و امشب در آیین اختتامیه تجلی اراده ملی هستیم که آخرین برنامه جشنواره چهل و دوم است. خوشحالیم که در خدمت شما سروران هستیم.

وی ادامه داد: از ۱۸ نهاد و مجموعه فرهنگی که در آیین تجلی اراده ملی امسال همراه بودند و از صاحبان آثار حمایت کردند، سپاسگزارم. چرا که موجب انگیزه و پشتکار بیشتری برای فیلمسازان است و امیدواریم این جنس فقط برای آیین اختتامیه فجر نباشد و در طول سال نهادهای مختلف همچنان حمایت کنند. با توجه به انتقادهایی که در رسانه ها مطرح می شود، قطعا برای چرخه سینما نیازمند کمک نهادها و مجموعه های فرهنگی هستیم. امینی در بخش دیگر صحبت‌های خود بیان کرد: امیدواریم سال آینده حمایت ویژه‌ای از سوی نهادها داشته باشیم و شاهد تولید آثار فاخر در سال پیش رو باشیم. از ۱۸ نهادی که در تجلی اراده ملی حمایت کردند و پای کار سینما ایستادند، قدردانی می کنم.

دبیر چهل و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر مطرح کرد: جا دارد از صاحبان ۱۰۶ اثری که متقاضی جشنواره بودند و آنهایی که وارد بخش رقابتی شدند و چه آنهایی که وارد نشدند، تشکر کنم. زیرا ۱۰۶ اثر عدد زیادی است. واقعیت امر این است که فیلمسازی کار ساده ای نیست و فشار زیادی دارد. سال هایی بود که خود ما فیلم می‌ساختیم و پشت جشنواره فجر می ماندیم و می گفتیم ای کاش در جشنواره بعدی باشیم. مهم است که اثری به جشنواره برسد و دیده شود اما شرایط سخت است و من از کسانی که راه پیدا نکردند نیز عذرخواهی می کنم. وی افزود: در همین جا از همه دست اندرکاران جشنواره فجر سپاسگزارم. چهل و دو دوره جشنواره در کشور عزیزم ایران برگزار شده و این نشان دهنده ویژگی جشنواره است. این میراث فرهنگی کشور امانتی است که به ما رسیده و ما باید آن را به آیندگان بسپاریم. جشنواره برگزار کردن کار به شدت سخت و پیچیده ای است گرچه ممکن است به چشم نیاید.

مجتبی امینی در بخش پایانی صحبت‌های خود گفت: از اسپانسرهای این دوره از جشنواره؛ از بانک ملی، بانک سینا، شهرداری تهران و حمایت‌های صدا و سیما و… سپاسگزارم و انشاالله شاهد حضور آنان در دوره بعدی جشنواره باشیم تا با آثار فاخری که تولید می‌شود، تنور جشنواره پیش رو را هم گرم کنند. به امید دیدار همه شما عزیزان در برنامه های دیگر و جشنواره چهل و سوم فیلم فجر.

در بخش دیگر این برنامه کلیپی با یاد و خاطره درگذشتگان سینما و هنر پخش شد.

پس از پخش کلیپ، مجری برنامه روی سن آمد و بیان کرد: امسال با ابتکاری که دوستان در جشنواره فیلم فجر به خرج دادند، هر روز از نمایش آثار به یکی از عزیزان درگذشته تقدیم شد. وی از حضار درخواست کرد تا برای شادی روح درگذشتگان سینمای ایران صلواتی بفرستند. لواسانی ادامه داد: پیش از آنکه سراغ برگزیدگان برویم و به جوایزی بپردازیم که ۱۸ نهاد با بررسی آثار آن‌ها را انتخاب کرده‌اند، ویدئویی از ۳۳ اثری که در این دوره از جشنواره به نمایش درآمدند، ببینیم.

وی بعد از پخش ویدئو بیان کرد: سه بخش اهدای جوایز داریم و در خدمت ۶ نهاد در این سه بخش هستیم و از نمایندگان بنیاد ۱۵ خرداد و داوران این بخش خواهش می‌کنم که روی سن بیایند.

جایزه بنیاد ۱۵ خرداد به اصغر نعیمی کارگردان فیلم سینمایی «دو روز دیرتر» و بهروز شعیبی کارگردان فیلم سینمایی «آغوش باز» اهدا شد.

جایزه ستاد امر به معروف و نهی از منکر به امیر ابیلی و داود گنجوی نویسنده فیلم سینمایی «آبی روشن»، عباس نادران تهیه کننده فیلم سینمایی مجنون و امیرعباس ربیعی کارگردان فیلم سینمایی «احمد» اهدا شد.

جایزه سازمان بسیج دانشجویی نیز به علی ثقفی کارگردان فیلم سینمایی «پرویز خان» رسید.

جایزه ستاد حقوق بشر به انسیه شاه حسینی کارگردان فیلم سینمایی «دست ناپیدا» اهدا شد.

جوایز شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور به محمود کلاری کارگردان فیلم سینمایی «تابستان همان سال»، محمدرضا شریفی نیا تهیه کننده فیلم سینمایی «پروین» و مارال بنی آدم بازیگر فیلم سینمایی «پروین» اهدا شد.

در بخش دیگر اهدای جوایز، جایزه بانک سینا به علی ثقفی کارگردان فیلم پرویزخان، مهدی شامحمدی کارگردان فیلم سینمایی «مجنون» و امیرعباس ربیعی کارگردان فیلم سینمایی «احمد» اهدا شد.

سپس کلیپی در راستای تجلیل از عزت الله علیزاده یکی از مدیران جشنواره ۴۲ برای حضور در ۴۱ دوره از جشنواره پخش شد و در این بخش، مجتبی امینی دبیر جشنواره فیلم فجر، زین‌العابدین مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، ابوالفضل پور عرب و محمدرضا شهیدی‌فرد به سن آمدند تا از عزت‌الله علیزاده به عنوان پدر جشنواره فیلم فجر تقدیر کنند.

عزت‌الله علیزاده نیز برای تقدیر و تجلیل به همراه همسر خود روی سن رفت.

در بخش دیگر این مراسم تیزر بانک ملی به عنوان یکی از حامیان جشنواره ۴۲ پخش شد.

جایزه بخش وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی به عطا پناهی تهیه کننده فیلم سینمایی «پرویزخان» اهدا شد.

جایزه بنیاد خیریه خیر ماندگار به مرتضی آتش زمزم نویسنده و کارگردان فیلم سینمایی «دروغ های زیبا» اهدا شد.

جوایز بانک ملت نیز به جواد عزتی کارگردان فیلم سینمایی «تمساح خونی»، امیرعباس ربیعی کارگردان فیلم سینمایی «احمد» و عباس نادران و مهدی شامحمدی تهیه کننده و کارگردان فیلم سینمایی «مجنون» اهدا شد.

جوایز موسسه فرهنگی و هنری آهنگ آتیه به علی ثقفی کارگردان فیلم سینمایی «پرویز خان» و بهروز شعیبی کارگردان فیلم سینمایی «آغوش باز» رسید.

جایزه بنیاد تعلیم و تربیت برهان نیز به محمدجواد موحد تهیه کننده فیلم سینمایی «باغ کیانوش» اهدا شد.

جایزه سازمان امور مالیاتی به محمدحسین حقیقت نویسنده و کارگردان فیلم سینمایی «پرواز ۱۷۵» اهدا شد.

جوایز بخش آستان قدس رضوی به بابک خواجه پاشا کارگردان فیلم سینمایی «آبی روشن»، سیدمحمدحسین میری تهیه کننده فیلم سینمایی «آبی روشن» و محمدمهدی نخعی راد تهیه کننده پویانمایی سینمایی «ساعت جادویی» رسید. بابک خواجه پاشا بعد از دریافت جایزه خود گفت: برخی بعد از تماشای فیلم به ما گفتند این کار را سفارش گرفته‌ای و باید همین جا بگویم که ما به عشق به امام رضا (ع) این فیلم را ساختیم چرا که امام رضا (ع) و شهدا نقطه اتصال نسل‌ها هستند.

سپس مصاحبه ویدئویی با سلمی مصری یکی از داوران بخش بین ‌الملل چهل و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر که در فیلم «بازمانده» نیز بازی کرده است، پخش شد.

سپس لواسانی گفت: اشاره درستی سلمی مصری به مردم و شهدای غزه داشتند که قلب انسان را به درد می‌آورد. وی افزود: در این بخش از مدیران سینما، لابراتورها و استودیوها تقدیر می کنیم.

سپس مجتبی امینی، قادر آشنا و محمدرضا فرجی به روی سن آمدند.

مژده لواسانی گفت: اعضای کمیته نمایش بررسی هایی شکل دادند و لوح تقدیر و تندیس تجلی اراده ملی به پردیس سینمایی «زیمامال» و سامان بابایی اهدا شد که با شروع جشنواره ۴۲ این پردیس سینمایی شروع به کار کرده است.

وی افزود: کمیته نمایش جشنواره پس از ارزیابی ۵ مجموعه را نامزد دانسته است که از بین آنان تندیس تجلی اراده ملی به طور مشترک به «استودیو روشنا» و «موسسه خط فرضی» اهدا می‌شود.

در بخش دیگر نیز تیزر بانک سینا به نمایش درآمد.

سپس به منظور تقدیر از سیمون سیمونیان مدیر دبیرخانه جشنواره فیلم فجر، ویدئویی از وی پخش شد.

پس از پخش ویدئو، مژده لواسانی از مجتبی امینی دبیر جشنواره فیلم فجر، محمود کلاری، فریبا کوثری و مجید زین‌العابدین مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی درخواست کرد برای تقدیر از سیمون سیمونیان به سن بروند.

در این بخش از سیمون سیمونیان به پاس بیش از چهار دهه تلاش در سینمای ایران و ادوار مختلف جشنواره فیلم فجر تقدیر شد.

جوایز معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری به ساره رشیدی بازیگر فیلم سینمایی «احمد» و مارال بنی آدم بازیگر فیلم سینمایی «پروین» اهدا شد.

جایزه ستاد راهیان نور نیز به محمد عسگری نویسنده و کارگردان فیلم سینمایی «آسمان غرب» اهدا شد.

جایزه نهاد کتابخانه های عمومی کشور به محمدرضا شریفی نیا برای فیلم سینمایی «پروین» رسید.

در این بخش محمدمهدی مشکوری تهیه کننده «ببعی قهرمان» شایسته تقدیر اعلام شد.

جایزه سازمان بهزیستی نیز به محمدرضا کریمی صارمی تهیه کننده فیلم سینمایی «ظاهر» رسید.

آیین تجلی اراده ملی چهل و دومین جشنواره بین المللی فیلم فجر با تشکر مژده لواسانی بابت حضور هنرمندان،مدیران و اهالی رسانه به کار خود پایان داد.